Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
985
74343

A French Empire mantel clock.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
A French Empire mantel clock.

"La Liseuse". Förgylld brons och grön marmor "verde antico". Urhuset infattat i draperiornerat bord med läsande antikiserande flicka. Vitemaljerad urtavla märkt "Le Roi à Paris"(flertal urmakare med detta namn i Paris under 1700/1800-tal). Längd 29,5, höjd 33 cm. Nyckel medföljer.

Oljelampa lös.

Täydennyslista

The oil-lamp missing.

Kirjallisuus

Jämför akvarellerad förlaga av Jean-André Reiche, Paris 1805 (Paris, Bibliothèque Impériale), avbildad i Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, sid 374. Fig 1. Samoyault, Jean-Pierre, Pendules et bronzes dÉameublement entrés sous le Premier Empire, Paris 1989, jämför pendyl som levererades till Fontainebleau 1806, sid. 58. Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför identisk bordspendyl avbildad sid. 86.