37
90503

Carl Trägårdh

(Ruotsi, 1861-1899)
Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 340 - 3 820 EUR
3 800 - 4 340 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Carl Trägårdh
(Ruotsi, 1861-1899)

Landskap med sädesskylar

Signerad C. Trägårdh. Duk 42 x 55 cm.

Täydennyslista

Tidigare i Fru Göthilda Lidmans samlingar, Vännäs.
Lennart Hagerf, "Carl Trägårdh -En svensk impressionist", 1946, avbildad helsida sid 110 samt upptagen i katalogdelen sid 115 som kat nr 96.

Alkuperä - Provenienssi

Kirjallisuus