SOLUR MED KOMPASS, mässing, Andreas Vogler Augsburg, 1700/1800-tal.
Oktagonal bottenplatta med graverad dekor. Kompass med ovanliggande glasskiva. Märkt And Vogler Augsburg(verksam 1766-1808). H 6(med uppfälld polos), diam 4,8.
Slitage. Glasskiva med smärre nagg. Smärre restaurering.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.