Almfanér, raka sidor, rundade hörn. Tre lådor. Fyra nedåt avsmalnande ben med droppbeslag och fothylsor. L 105, 53, h 81.
Slitage, repor, sprickor varav större i skivan. Fanérlagningar. Senare ben och beslag. Nyckel saknas.