A DISPLAY CABINET, gustavian style, signed with label: "Gustaf L Sahlholm Snickare i Stockholm 25/5 1910"
Width 176, depth 50, height 185 cm.
Minor wear. Scratches. Marks. Insignificant cracks due to dryness of the material, mostly to shelves.
Tidigare i samlingarna på Brandalsund.
Avbildat i Svenska Slott och Herresäten, Södermanland, ny samling, sid. 88. Där benämnt silverskåpet i gustavianska salongen.
Gustaf Lambert Pontus Sahlholm var en av de skickligaste möbelsnickarna i Stockholm vid sekelskiftet 1900. Han gjorde mycket välgjorda och tidstrogna kopior av möbler från 1700-talet och 1800-talets början i gustaviansk- och empirestil.