Mahogny. Rak form med uppsvägt krön av stiliserad urna. Upptill dubbla skåpdörrar. Bakom klaff skrivinredning. Nedtill tre lådor. På kulfötter. L 101, b 59, h 229. På en av lådorna finns ägarlängd.
Fanérskador, repor samt kompletteringar.