Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

PARTI BERGARTER, lavasten från Vesuvius 1944 resp meteorit.

Lavasten samt sand i ask med svartvitt foto från Vesuvius utbrott mars 1944. Meteorit av rödaktig sten. Askens mått 10 x 8. Meteoriten l 4.
Vesuvius senaste utbrott skakade området 1944. Då förstördes frukt-, vingårdar och hem och 26 människor dödades. Utbrottet var dock inte så kraftigt och de flesta av offren drabbades av hjärtattacker.

Slitage och skador på pappasken.

Auction closed
400 SEK
The auction is closed.