MAT-& KAFFESERVIS, 52 delar, porslin. Herend, Ungern.
Rikligt handmålad och tryckt dekor av frukter och insekter i polykroma färger mot vit fond. Tallrikar och assietter även med handmålad dekor av insekter under brättet. Guldkanter.
Bestående av:
1 terrin med lock
6 flata tallrikar, diameter 26 cm.
10+6 assietter, diameter 18-19 cm.
6 assietter, diameter 15 cm.
6 kaffekoppar med fat.
Gräddkanna, sockerskål med lock.
Bricka till ovanstående.
3 uppläggningsfat, två ovala och ett runt.
3 uppläggninggskålar, en triangulär och två runda.
1 gallerskål.
1 såsskål löst stående på fat.
1 ytterfoder.
1 kaffekanna.
1 liten veckad skål.
1 saltkar med dubbla skålar.
1 skrivbordsställ.
1 brevpress.
Obetydligt slitage. Skrivbordsställ med nagg.