BRUNO ZACH, skulptur, patinerad brons, Märkt Argentor Vienna. Monogramsignerad BZ.
Ridande indian. Längd 50 cm. Höjd inkl sockel 40 cm.
Ytslitage. Bristning runt midjan på indianen. Kantavslag på marmorsockeln. Saknar en fjäder på huvudet.