HERTHA BENGTSSON, 111 stycken servisdelar, flintgods, "Blå Eld", Rörstrand.
Glaserade i vitt och blått. 12 blåa mattallrikar, 12 vita förrättstallrikar, 14 blåa assietter, 13 vita assietter, 7 vita djupa tallrikar, 10 blåa dessertskålar, 1 vit dessertskål, 7 blåa uppläggningsfat, 4 vita uppläggningsfat, 6 blåa äggkoppar, 12 vita tékoppar med blåa fat, blåa salt och pepparkar, 2 blåa gräddkannor, blå sockerskål, blå tékanna, blå terrin med lock, blå marmeladburk, 2 blåa tillbringare samt blå uppläggningsskål, 2 blåa skålar.
Ställvis slitage och repor. Enstaka delar med nagg. En burk saknar lock. Terrinens lock möjligen ej ursprungligt, dålig passform. Vissa delar missfärgade.