STOLAR, 4 st, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.
Delvis genombruten rygg med kopplat spjälknippe och veteax. På nedåt avsmalnande ben, kopplade i h-kryss. Lösa stoppade sitsar. Samtliga signerade ES.
Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken med mindre materialbortfall. Renoverade och kompletterade med senare bemålning, lagningar, förstärkningar. Sprickor en med skadad sits. Senare sitsar. Klädsel med fläckar