Godronnerad dekor samt åsar. Kaffekannans höjd 27 cm. Invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka, höjd 13,5 och 14 cm. Gräddsnäckans fat, diameter 12 cm, med förgylld spegel.
Monogramgravering. Smärre bruksslitage. Fatets förgyllning med slitage.