TAKLAMPA, Johan Kandell, troligen 1950-tal.
Ek och akryl. Höjd ca 32 cm exklusive upphängningsanordning.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Gunilla Lundahl, "John Kandell balanskonstnär solitär rävröd, Raster Förlag, 1993, modellen avbildad som takarmatur i S:t Nicolai Kapell, Helsingborg, från år 1956.