Mörkbetsat trä. Ryggbrickor med skuren dekor. Svarvade framben, svängda bakben. Textilklädda sitsar samt ryggbrickor med knapphäftning.
Bruksslitage. Senare klädsel. Skav och skador på armlän. Fläckar. En något ostabil.