BYRÅ. Gustav Foltierns art. Gustaviansk 1700-talets slut.

Med tre lådor. Fanerad delvis med bl a Jakaranda. Inläggningar med motiv med festonger, urna och meanderbård. Beslag i mässing. Skiva i grå kalksten. L 111, b 55, h 83 cm. Nyckel finns.

Senare skiva. Lådor med lackade insidor. Faner skador, nagg, slitage, senare ytbehandling, sidolist saknas.

Auction closed
50 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed