STOL, gustaviansk, Anders Hellman, Stockholm, 1700-talets andra hälft.
Framtagen målning. Genombruten rygg. Lös stoppad sits. Kopplad benställning. Skuren dekor. Signerad AHM.
Färgbortfall. Renoverad, kompletterad med bl a senare fotavslutningar och sits. Torrsprickor.