Båda i lådor av mahogny samt glasade sidor. En låda med vikter samt 4 st lösa. Lådornas längd ca 35-39, bredd ca 27-27,5, höjd ca 36-42,5 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och märken. Fläckar. Ej funktionstestade samt ej fullständigt genomgångna. Delar saknas troligen.