GUNNEL NYMAN, TAKLAMPA, Idman, 1900-talets mitt. Höjd ca 73 cm.
Stomme av mässing. Tre ljuspunkter, svängda armar. Ljusa tygskärmar. Bredd ca 35-40 cm.
Bruksslitage. Ej funktionstestad.