Bronserad och förgylld. Dekor av lagerblad, pärlstav och krönande blomsterkorg. Urtavla med arabiska siffror. Urverk signerat J Thuret, Paris. Pendel finns. Höjd 90 cm, bredd ca 60 cm. Nyckel och pendel medföljer.
Slitage, skador, lagningar. Urverk ej genomgånget eller funktionstestat.