Vit urtavla med romerska siffror. Liten sekundvisare. Löst glas. Innerboett av metall. Boettens diameter 34 mm. Huv av betsat trä och glas medföljer, höjd 13 cm.
Slitage. Spricka i huvens glas. Mindre skador och sprickor på urtavla. Ej funktionstestad. Lock svårt att stänga.