AINO AALTO, STOL. Modellen formgiven 1938.
Rygg och sits i flätad rotting.
Slitage, märkbara lackskador.
Sidan 99, "Aino Aalto", red. Ulla Kinnunen, Alvar Aalto Foundation, Alvar Aalto Museum, Vammala 2004.