Formgjuten plaststomme, centralfot med snurrmekanism, plymåer i plysch. Bredd 70 cm, sitthöjd ca 40 cm, tot. höjd 96 cm.
Slitage, repor, mögelskada på sittdynans undre sida, fläckar på klädseln.