Gammalslipade diamanter, totalt ca 0,65 ct, kvalitet G-H/SI. Erik Thomassons, Stockholm, 1950. 18K guld. Längd ca 5,8 cm. Totalvikt ca 11 g.
Slitage. Några safirer saknas. Naggar på några safirer.