Fanérat i bl a ek. Skinnklädd skiva. Tre lådor på vardera sida. Hjulförsedd. Längd 183, bredd 106 och höjd 76 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanérskador. Repor och märken. Skivan med hål, fläckar, ringmärken och rispor. En nyckelbricka lös.