STOLAR, 3 st, rokoko, varav 2 signerade Petter Österman, Stockholm, 1700-tal.
Målade. Genombruten rygg med balusterbricka, lös stoppad sits. Kopplad benställning. Stämplade med Stockholms stolmakarämbetes sigill. En stol med signatur PÖM (Petter Österman).
Slitage. Repor och märken. Senare målning. Renoverade. Senare fotavslutningar. Torrsprickor.