Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Tre lådor. Bredd 100. Djup 57. Höjd 99 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador. Ett bakben saknas samt ett trasigt bakben.