GEORG PAULI, olja på duk, monogramsignerad.
Arbetshäst vid vattendrag. 26 x 35.
Ytsmuts.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Georg och Hanna Paulis samling", 19-20 mars 1942.