Rikligt ornerad med dekor av vindruvsblad och -klasar. Godronnerad skål med delvis förgyllning invändigt. Två hänklar. Höjd 25 cm.
Slitage, bl a förgyllningen med lite kraftigare slitage. Ursprunglingen med fylld fot.