TOBAKSBURK, gjutjärn. Hällefors bruk, daterad 1827.

Kvadratisk form. Reliefdekor av änglar och lagergirlander samt initialerna MS och årtalet 1827. Krönet med oval urna med lock. Höjd ca 27 cm.

Slitage. Urnans lock med mindre lagning. Invändig rost. Press saknas invändigt.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.