ASKKOPPAR/SKÅLAR, 41 stycken, glas, Erik Höglund, Boda 1950-/60-tal.
Runda och kvadratiska. Glasmassa i blått, brunt, grönt, orange, klarglas, grått, gult och ametist. Några delar signerade. Diameter ca 7-13 cm.
Smärre slitage. Några med stötskador. En med graverat monogram.