LJUSSTAKAR, 1 par, mässing och trä, Skultuna mässingsbruk, 1900-talets andra hälft.
Pelare av betsat lövträ. Rund fot. Märkt G10. Höjd 20 cm.
Bruksslitage. Några repor.