SAMEKNIVAR, 3 st, bl a Anders Rikko, samt en KÅSA. 1900-tal.
Slidor i horn och läder. Fästen i horn och träinfattningar. En med metall infattning. Stålblad. En kniv är endast av horn. Längd ca 23-24 cm.
Kåsa, trä och horn, längd ca 15 cm.
Slitage, märken, repor och sprickor. En med skada.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.