RÖDVINSGLAS samt BRÄNNVINSGLAS, 26+4, bland annat från Boda Glasbruk, 1900-talets första hälft samt 1900-talets början.
Rödvinsglas med rik slipad dekor av bland annat romber i relief. Höjd ca 20 cm. Rödvinsglas med nedåt avsmalnande form med fiskfjällslipade ben. Höjd ca 15 cm.
Bruksslitage med märken och mindre repor, Tillverkningsdefekter.