Fjäderförsedda trådhållare. Glasat, tvådelat lock. Förvaringslåda sannolikt tillverkad Mjölby Intarsia. Längd 49 cm, bredd 36 cm, höjd 23 cm.
Bruksslitage. Några etiketter saknas. Repor. Märken.