Förgyllt fäste, tveeggad klinga med två blodrännor. Svärtad balja i stål. Dekor av bland annat riksvapnet vid parerstångens mitt. Vid fästet en portepé. Längd ca 100, varav klingans ca 85 cm. Paradskärp för kustartilleriet, längd ca 90 cm. Fodral till sabel i skinn medföljer.
Bruksslitage och åldersbetingat slitage med mindre repor och märken. Mindre fläckar och missfärgning. Gravyr vid parerstång. Paradskärp med text i tusch.