BORDSLAMPA, mässing, Lisa Johansson-Pape, 1950-tal.
Foten beklädd med ljusbrunt läder, skärmen i brunlackerad metall, invändig vit akrylkupa. Höjd 58 cm. Etikettmärkt.
Patina på lädret, slitage, repor, skärm med avslag på lacken. Anlöpningar. Ej funktionstestad.