SÄNGBORD, ett par, samt SÄNGGAVEL, Halvdan Petterssons Möbelfabrik, Tibro, 1950-tal.

Skiva av Mahogny, ben av bok, skuffar klädda i konstskinn, pärlspiksdekor. Diameter 37 cm, höjd 55 cm. Sänggavel klädd med konstskinn och pärlspiksdekor, längd 186 cm.

Bruksslitage. Mindre repor och märken.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed