Ramverk med skurna floral dekor, delvis stoppade armlän, tassfötter, klädd med Magna Carta tyg. Fåtölj bredd 72 cm, sitthöjd 44 cm, tot. höjd 97 cm. Taburett 70x50, höjd 44 cm.
Slitage, märkbara skador på klädseln.