Rektangulär form, fanerat med mahogny, dekor i djuprelief, beslag av mässing, fronten med 3 dörrar med bakomliggande hyll och låd-inredning. Längd 157, djup ca 46, höjd 128 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.
Bruksslitage. Mindre märken och repor.