PALLASCH, för manskap vid kavalleriet, m/1893.

Fäste i mässing med genombruten dekor och svärtad kavel. Klinga med en blodrand samt märkt G E Svalling Rosenfors. Svärtad balja. Längd 110 cm, varav klingan 94 cm.

Bruksslitage. Kavel med skav och färgbortfall. Anlöpningar. Balja med bucklor och rost.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.