TE- och KAFFEKANNOR, 8 st, mässing och nysilver. Skultuna bruk, 1800-/1900-tal.
Svarvade trägrepp. Höjd 13-25 cm.
Vissa grepp med skador. Slitage och repor. Smärre bucklor. Vissa med inventariemärkningar. En med borrhål i botten.
Skultuna Bruks samlingar.