VÄRJA, sk soldatsvärd, m/1653.

Fäste av järn, med handbygel och sidospång samt tumbygel. Tveeggad klinga med flat ås. Denna med stämplar från Wira bruk. Längd ca 95, varav klingan ca 78 cm.

Slitage, åldersbetingat slitage med skador. Klinga med färgfläckar. Fästet delvis löst, fästet rör sig och har dålig passform. Skadad tumbygel där del saknas.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.