Skultuna Messingsbruk

(Sweden, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sweden, 1607-)

KANDELABER, mässing, Skultuna Bruk, No 41, 1800-talets slut.

Tre svängda ljusarmar, löstagbara från foten. Rund fot. Stämplade No 41. Diameter 31, höjd 52 cm.

Ljusarmar något böjda. Smärre slitage och repor. Undertill med inventariemärkning.

Provenance

Skultuna Bruks samlingar.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.