Blomformad manschett, ljusarm samt väggfäste dekorerade med stiliserade slingor. Väggfästet märkt med kyrilliska bokstäver И.А Кумберг С. Петербург ( I.A Kumberg S. Petersburg). Tot. höjd 27 cm, djup 25 cm.
Slitage, smärre ytskador.