Stolar med genombruten ryggbricka, skuren dekor och kopplad benställning. Brickmärkta i sargen. Bordet med lätt svängda ben med skuren dekor. Bordets diameter 120 cm. Stolarnas höjd 99 cm.
Ställvis hårdare slitage. Fläckar, färgbortfall och slagskador.