Kaliber 50. Betsad halvstock. Märkt på låsets vänstra sida "Manufactured by Mass Arms Co Chicopee Falls", "Poultney & Trimble, Baltimore, USA" samt "Smiths patent, june 23 1857". Längd 99 cm.
Bruksslitage. Anlöpningar. Stock med avslag, repor och märken.