SOFFA och två STOLAR, nyrokoko, 1800-talets slut.

Stomme i trä. Skuren dekor av bl a rosetter och bladverk. Svängda former. Soffa med tvådelad ryggbricka. Textilklädd sits, armlän och ryggbrickor. Soffans längd 148 cm, höjd 97 cm.

Ställvis slitage. Märken och blekningar. Klädsel med fläckar, smärre skador och blekningar.

Auction closed
7 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed