Fanerad med bl a valnöt. Textilklädd sits med knappar och dekor av pärlspik. Lös kudde. Stuvbit medföljer. Längd 210 cm.
Bruksslitage. Kraftigt renoverad och kompletterad. Senare klädsel, resår och underrede. Lagningar. Repor, märken och sprickor. Något nedsutten.