Stomme i mörkbetsat lövträ. Mönstrad klädsel. Svängda former. Skuret krön. Längd 160 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Sprickor och fanerskador. Skav och märken. Renoverad, kompletterad och lagad. Senare klädsel.