(Carl Fredrik Thim, spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm, född 1781, död 1834). Rektangulär form. Ramverk med spiralvridna halvkolonetter, kröndekor med ymnighetshorn. Kvicksilverfolierat glas, varav det nedre fasettslipat. Förgylld och bronserad. Höjd 197 cm.
Renoverad och kompletterad, bl a delvis med del av kröndekoren och glas. Mindre lagningar. Skador, såsom exempelvis sprickbildning och dekorbortfall. Senare ytbehandling.